Ledeč nad Sázavou

Ledeč nad Sázavou
Aktuality Mapa webu

Vyhledávání

Aktuality

03.06.2022

Evropský den proti vloupání 2022

V rámci Evropského  dne proti vloupání do obydlí (https://eucpn.org/focus-day), který letos připadá na středu 15. června 2022, je dobré si připomenout  základní pravidla zabezpečení objektů, a to z těchto důvodů:
- Podle dlouhodobých statistických výstupů se pachatelé dostávají do obydlí nejčastěji překonáním vstupních dveří, přes balkon nebo okny, která nechávají lidé v době své nepřítomnosti často nezabezpečená.
- K nezvané návštěvě mnohdy napomáhá právě ponechání otevřené okenní ventilace či mikro ventilace. Vloupání se do obydlí a jeho vykradení přes mikro ventilaci může pachateli trvat kolem jedné minuty.
Evropský den proti vloupání letos doprovází ve všech členských státech zapojených do Evropské sítě prevence kriminality (EUCPN) dva slogany: „Ujistěte se, že to bude pouze šéfkuchař, kdo vás ten večer překvapí“ a slogan: „Ať se z vysněné dovolené nestane noční můra“.  - ikona souboruviz přiložené letáky v příloze
Do Vámi tvořených textů k Evropskému  dni proti vloupání lze použít i tyto  dvě citace: „Základem efektivního zabezpečení obydlí je proto zamykání a zavírání oken. A to i ve chvílích, kdy si člověk odejde z domova jen na moment pro něco do obchodu, nebo jde vynést odpadky. Je proto vhodné si návyk zamykání osvojit a zautomatizovat, protože samotné překonání obyčejných nezamčených dveří trvá do 5 sekund, u bezpečnostních nezamčených dveří trvá zloději otevření pouhých 15 sekund“, apeluje na důležitost základního zabezpečení zamykáním plk. Mgr. Zuzana Pidrmanová, vedoucí oddělení prevence Policejního prezidia ČR. „Byť počet vloupání do obydlí v celé Evropě v posledních letech klesá, a nejinak je tomu i v ČR, tak tato trestná činnost stále patří mezi ty nejpočetnější. Tato kampaň upozorňuje na skutečnost, že na zabezpečení obydlí je třeba neustále myslet, protože pachatelé dokáží využít jak toho, že jste odjeli na dovolenou, tak i toho, že jste si odskočili třeba jen do restaurace nebo na nákup. A že zabezpečení je nejen o technických opatřeních, ale zejména o našem běžném chování a zvycích“, říká JUDr. Michal Barbořík, ředitel odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra. Lze také využít aktuální statistické údaje k majetkové kriminalitě (ikona souboruviz samostatná příloha)
Obecné rady a doporučení
Prevence proti vloupání se rozhodně vyplatí, je proto důležité o zabezpečení obydlí přemýšlet ideálně již při jeho výstavbě.
* Pokud to již není možné, doporučujeme s odborníky konzultovat vhodný systém bezpečnostních prvků pro Váš byt či dům.
* Kombinovat lze mechanické zabezpečení (bezpečnostní dveře, zámky, bezpečnostní folie apod.) s prvky elektronického zabezpečení s oznamováním například na mobilní telefon (alarmy, kamery, detektory atd.).
* Do mechanického zabezpečení spadají bezpečnostní zámky, na trhu je možné vybrat si ze čtyř tříd, vhodné pro vstupní dveře bytů jsou pak výrobky 3. bezpečnostní třídy. Před mechanickým poškozením chrání také bezpečnostní kování a v neposlední řadě jsou klíčové bezpečnostní dveře, které by ideálně měly být z 3. bezpečnostní třídy. Velkým pomocníkem jsou také zárubně proti roztažení.
* Při výběru firmy upřednostňujte společnosti, které se mohou prokázat patřičnými oprávněními, jsou např. členem nějaké odborné asociace či cechu, nabízí komplexní služby a v neposlední řadě se může prokázat dobrými referencemi, solidní firmy vám sestaví nabídku bezplatně
* Pokud zvažujete nákup bezpečnostních prvků bez odborné pomoci, rozhodně vždy volte certifikované výrobky.
* Důležité je také udržování přehledného prostoru před domem či bytem. V případě domů je vhodné dobré osvětlení, upravená zeleň, prostor nezakrytý stromy apod.
* K bezpečnostním opatřením patří i ochrana cenností. Máte-li doma něco cenného, nemluvte o tom s cizími lidmi a nejdražší předměty si uložte do sejfu v bance.
* Praktické je také vytvořit soupis cenností, jejich fotografie a zapište si jejich sériová čísla. Pokud vám někdo tyto věci odcizí, zvýší se pravděpodobnost jejich nalezení a identifikace.
* Základem prevence jsou také dobré vztahy se sousedy, všímání si pohybu cizích osob v domě nebo okolí. A do své domácnosti pusťte pouze známé nebo důvěryhodné osoby.
Při odchodech či odjezdech z domova mějte stále na paměti pár základních pravidel.
1/Neupozorňujte nikdy na svou nepřítomnost na sociálních sítích a nechlubte se ve svém okolí odjezdem z domova.
2/ Chraňte své cennosti a pocit osobního bezpečí. Nenechte si vloupáním pachatele narušit integritu Vašeho domova.
3/ Nastavte si kontrolu nad svým domovem se sousedy, kteří Vám na něj dohlídnou, pravidelně vybírají poštovní schránku a zalévají květiny.
4/ Zabezpečení a dohled velmi pomáhají. Ale nejdůležitější jsou opatření, která vás nic nestojí - nezapomínejte uzamknout všechny vstupy, zavírejte okna, klíče nenechávejte volně dostupné. Nevěřili byste, kolik lidí takto zlodějům i v dnešní době stále ještě svou nedbalostí napomáhá.
Pokud po návratu domů zjistíte, že se k Vám někdo vloupal, nikdy nevstupujte sami dovnitř. Pachatel může být ještě na místě a Vy můžete znehodnotit případné stopy. Neprodleně proto volejte linku tísňového volání 158.
Více informací k zabezpečení svých objektů jsou pro všechny zájemce dostupné v mobilní aplikaci „Zabezpečte se“ nebo na webových stránkáchhttp://www.stopvloupani.cz.

 
30.05.2022

Městské slavnosti + program

279708447 4989684144484010 5264600221013758384 n

Město Ledeč nad Sázavou vás zve v sobotu 11. června na MĚSTSKÉ SLAVNOSTI. Začátek od 14:00 na Husově náměstí. Těšit se můžete na LEDEČSKÝ AKORDEONOVÝ ORCHESTR, BOHEMIAN HIGHLANDERS, PSYCHOHLÍNU, SABRAGE, NATŘIJE, WOHNOUT, MICHAL TUČNÝ revival, ROCKTOM, VLASTNÍ VERZE a ZUŠ Ledeč nad Sázavou. Vstup zdarma. Podrobný program ikona souboruZDE.

 
27.05.2022

Informace k veřejnému osvětlení

Veřejné osvětlení v Ledči nad Sázavou vlastní a spravuje městská firma TS Ledeč nad Sázavou, s.r.o., v souladu s požadavky Města Ledeč nad Sázavou.
VO ve městě je z části nové, z části zánovní a samozřejmě jsou zde úseky, které jsou 50 až 60 let staré. Jedná se hlavně o kabelové rozvody a stožáry. Svítidla tak stará nejsou, protože v průběhu let docházelo k jejich obměně, na některých sloupech jsou i nová LED svítidla (např. část náměstí, Haškova ul. a pod.).
Z dotace ,,EFEKT 2017''  a za finanční podpory Města byla osazena LED svítidla v městských částech Zoufalka, Horní Ledeč , Heroldovo nábřeží, Na Sibiři a Na Žižkově.
Snažíme se rekonstruovat zastaralé části VO, v poslední době třeba Na Pláckách, kde došlo k výměně 14 ks stožárů, svítidel a kabelových rozvodů. V ulici Havlíčkova a Tyršově nábřeží, kde došlo k položeních nových kabelů.
Naše možnosti jsou, ale omezené finančními prostředky. Co se týče oprav veřejného osvětlení, snažíme se je provádět co nejrychleji, což se někdy daří, ale někdy také ne, hlavně na zastaralých úsecích. V současné době máme problémy na starém sídlišti, kde má VO deset sekcí a snažíme se zjistit, kde je závada. Jde to poměrně složitě, protože světla někdy svítí (několik hodin nebo i celou noc) a někdy  nesvítí. Na odstranění závady pracujeme.
Občas se také stává, že nám někdo, pro svoje pobavení, násilně otevře dvířka rozvaděčů a poškodí vnitřní zařízení a nebo (jak se před nedávnem stávalo na novém sídlišti) osvětluje fotobuňku a tím VO vypíná.
Pokud máte problémy s funkčností osvětlení, nevolejte na Město, ale kontaktujte technické služby. Ne všechny závady vidíme.
Telefon : 569 722 434, e-mail: ts.jnekola@ledecns.cz  nebo  ljasanska@tsledec.cz.
V současné době probíhá z úsporných důvodů vypínání VO v nočních hodinách v některých městských částech. Čas vypnutí : od 00:30 do 03:30, osvětlení večer zapíná o 20 min. později a ráno vypíná o 20 min. dříve.
Zatím se jedná o tyto ulice a obce : Souboř, Habrek, Obrvaň, Plácky, Barborka, Pivovarská, Zoufalka, Údolní. Připravují se další lokality.
Jaroslav Nekola
TS Ledeč nad Sázavou, s.r.o.   

 
26.05.2022

Výběrové řízení pro rok 2022 pro žadatele o zápůjčku z Fondu rozvoje bydlení

Celou informaci naleznete v ikona souborupříloze.

 
25.05.2022

Upozornění občanům – uzavírka na Husově náměstí

uzavírka

Z důvodu konání městských slavností na Husově náměstí dne 11. 6. 2022 dojde na Husově náměstí a v ulici Mlýnská k úplné uzavírce. Uzavírka bude na Husově náměstí v úseku od domu čp. 142 po dům čp. 69 a v ulici Mlýnská od mostu přes řeku Sázavu k domu čp. 145 a čp. 147. Situace dopravního značení k nahlédnutí ikona souboruzde.

 
24.05.2022

Český červený kříž - pomoc Ukrajině

Informace v ikona souborupříloze 1 a v ikona souborupříloze 2.

 
23.05.2022

Hlasy Tří Světů

SKMBT C28422052309180 0001

Srdečně Vás zveme v úterý 24. května 2022 na koncert HLASY TŘÍ SVĚTŮ: festival vokální hudby,  který se uskuteční v kostele sv. Petra a Pavla v Ledči nad Sázavou od 21:30. Těšit se můžete na zahajovací koncert v naprosté tmě Purgatio v podání Dua Kchun. Vstupenky lze zakoupit na místě za 200,-.

 
18.05.2022

Výluky a omezení provozu

Pozor
Ledeč nad Sázavou- Světlá nad Sázavou28.5., 29. 5., 30. 5. - 8:10- 16:05Na trati 212 Čerčany- Světlá nad Sázavou výluka. Po dobu výluky jsou všechny vlaky v úseku s výlukou nahrazeny autobusy náhradní dopravy.
 
12.05.2022

ODSTÁVKA ELEKTŘINY

stažený soubor (2)

Plánovaná odstávka dne 31.5.2022 zahrnuje ul. Havlíčkova, Hutní, Melechovská, Na potoce, Spojovací, Údolní, Z.M.Kudějě; ikona souborukompletní seznam lokalit s čp. viz příloha.

 
12.05.2022

Změna Tarifu PID ve Středočeském kraji od 12. 6. 2022

Tarif PID zmeny 2022 slevy
Od 12. června 2022 dochází na základě rozhodnutí Středočeského kraje k několika úpravám jízdného na linkách v systému PID ve Středočeském kraji. Nejvýznamnější změnou je zrušení bezplatné přepravy pro seniory nad 70 let v autobusech a sjednocení podmínek pro tuto věkovou kategorii v autobusech a vlacích PID. Senioři nad 70 let budou nově platit poloviční jízdné, tedy stejně jako nyní senioři od 65 let. Další novinkou je zavedení výhodných krátkodobých i jednodenních jízdních dokladů pro přepravu jízdních kol a speciální zlevněné jízdné bude zavedeno pro účastníky odboje a odporu proti komunismu a válečné veterány.

Přeprava seniorů nad 70 let

Senioři nad 70 let již nebudou moci cestovat na území Středočeského kraje v autobusech zdarma, ale nově budou platit jak v autobusech, tak i ve vlacích PID poloviční jízdné, stejně jako nyní senioři nad 65 let. K dispozici budou jednorázové i dlouhodobé předplatní jízdní doklady. V Praze se výše ani rozsah slev nijak nemění.

Jízdné pro jednotlivou jízdu je odstupňováno podle počtu tarifních pásem a časové platnosti. Zakoupit jej, je možné přes mobilní aplikaci PID Lítačka, u řidičů autobusů nebo v jízdenkových automatech, případně v pokladnách ČD ve stanicích a u průvodčích ve vlacích ČD, KŽCD, Arriva vlaky (jen linka S49) a Die Länderbahn. Jak v autobusech, tak v pokladnách a ve vlacích ČD i u většiny jízdenkových automatů je možné také platit platební kartou.

Předplatní časové kupony jsou opět odstupňovány podle pásmové platnosti a lze je koupit v měsíční, čtvrtletní nebo roční variantě, a to přes mobilní aplikaci PID Lítačka, v elektronické podobě nahrané na Lítačku, In Kartu Českých drah nebo bankovní bezkontaktní platební kartu, případně v papírové podobě k průkazce PID. Elektronické kupony je možné zakoupit buďto on-line přes e-shop PID Lítačky, nebo ve všech prodejních místech Dopravního podniku hl. m. Prahy, či ve vybraných pokladnách ČD, popř. na dalších místech. Papírové předplatní kupony lze koupit na předprodejních místech pražského Dopravního podniku a také na pokladnách Českých drah.

Nové jízdní doklady pro přepravu jízdních kol

Od 12. června 2022 bude možné pro přepravu jízdních kol ve vlacích PID využít výhodné časové přepravné pro cesty na území Středočeského kraje, resp. vnějších tarifních pásmech. Na výběr bude mezi dvouhodinovým přepravným za 30 Kč a celodenním přepravným za 80 Kč (to bude platit vždy do 4:00 následujícího dne). Tyto jízdní doklady budou platit s jakoukoli platnou jízdenkou PID cestujícího ve všech vlacích PID ve vnějších tarifních pásmech (1 až 12) a bude možné je zakoupit jak v elektronické podobě v aplikaci PID Lítačka, tak v papírové podobě na pokladnách ČD nebo u průvodčích ve vlacích ČD, KŽCD, Arriva vlaky (jen linka S49) a Die Länderbahn. Přeprava kol na území Prahy zůstane s jakoukoli platnou jízdenkou PID i nadále zdarma.

Zvýhodněné předplatné pro účastníky odboje proti komunismu a válečné veterány

Pro účastníky odboje a odporu proti komunismu a válečné veterány, kteří se prokážou předepsaným osvědčením nebo průkazem vydaným Ministerstvem obrany ČR, bude nově k dispozici speciální zlevněný roční kupon za 365 Kč platný pro vnější tarifní pásma PID pouze na území Středočeského kraje. Tento kupon bude možné nahrát pouze elektronicky v rámci PID Lítačky a vyřídit si potřebnou žádost o slevovou kategorii bude možné pouze v budově centrálního dispečinku Dopravního podniku hl. m. Prahy v Praze 2, Na Bojišti. Toto jízdné neplatí na území hl. m. Prahy (pásma P, 0 a B) a ve vnějších tarifních pásmech nacházejících se na území krajů sousedících se Středočeským krajem.

kontakt:
Ing. Filip Drápal, tiskový mluvčí, vedoucí odboru marketingu ROPID, +420 602 379 792, drapal.filip@ropid.cz

Mgr. Oldřich Buchetka, tiskový mluvčí IDSK, +420 725 940 097, buchetka.oldrich@ropid.cz
 
 
Vysočina
banner zimak
imgp7339
load