Ledeč nad Sázavou

Ledeč nad Sázavou
Aktuality Mapa webu

Vyhledávání

Dezinformace Národního památkového ústavu

Vážení Ledečáci,

v dnešní MF DNES (9.ledna 2013) – příloze Vysočina, vyšel článek pana Martina Vokáče „Utnou volby dvojí metr v ulici ?“ V tomto článku se objevilo několik vyjádření ze strany Národního památkového ústavu, nad nimiž zůstává zdravý rozum stát. Vyjádření „Mít městskou památkovou zónu je prestižní věc. Láká to turisty a dělá to městu jméno“ mě pak vede k zamyšlení. K zamyšlení, že uděláme zřejmě vyhlídkovou trasu po ulici Pod Skalkou (zde mohou turisté obdivovat břízolitové fasády na domech starých 25 let), pokračovat budou ulicí Jaroslava Haška (zde mohou obdivovat genialitu a fundovanost odborníků, kteří měli povědomí o historii a významu památek a proto hranici památkové zóny určili přesně středem této ulice) a trasu zakončíme nad Hradem, u Thunovského letohrádku, aby turisté mohli obdivovat dvě bytovky ze šedesátých let 20. století, které také jsou v památkové zóně. Nakonec bychom turisty mohli odvést na židovský hřbitov, protože ten je patrně historicky zcela bezcenný. Asi tak usoudili shora uvedení odborníci, kteří ho do památkové zóny nezařadili. V článku se mi hrozně líbí toto vyjádření – „To je jako kdyby v medicíně o rozsahu očkování rozhodovali lidé místo lékařů“. No, když už jsme u těch lékařských příměrů – u mé oblíbené Haškovy ulice to vypadá, jako kdyby k lékaři přišli dva pacienti se zápalem plic. Jednoho by doktor nechal hned hospitalizovat a druhého by poslal domů vypotit …

Ohledně tvrzení, že lze zvýšené náklady kompenzovat krajskými nebo státními dotacemi – v roce 2009 Město žádalo o příspěvek 100.000,- Kč na obnovu oken v domě čp. 16 (bývalý Městský úřad), žádali jsme Kraj Vysočina a nic jsme nedostali. V roce 2010 jsme od Kraje Vysočina dostali 100.000,- Kč na obnovu fasády opět na domě čp. 16. Dotace přímo od státu, resp. Ministerstva kultury, mohou v rámci programu regenerace městských památkových zón a městských památkových rezervaci dostat jen vlastníci památkově chráněných objektů. Těch je v celé zóně cca 11. Jen pro upřesnění. A že vlastníci objektů v památkové zóně musí mít jen jedno povolení navíc ? Taková banalita ! Zejména v Haškově ulici, kde jedni vlastníci fakticky identických objektů toto povolení potřebují a druzí ne. A že toto povolení prodlužuje stavební práce minimálně o měsíce, to už nikdo nezmiňuje.

Já se ale musím ptát na jedno : jak je možné, že na náš dopis, adresovaný Ministerstvu kultury dne 8.3.2011, ohledně revize městské památkové zóny, nám Ministerstvo kultury odpovědělo svým dopisem ze dne 4.4.2011, kde uvedlo, že podnět k revizi předává Národnímu památkovému ústavu. Tento ústav dnes oficiálně sděluje, ať už do televize či do novin, že žádný podnět nedostal.

A mně osobně nezbývá, než si povzdechnout oblíbeným úslovím : „Komu dal PánBůh úřad, tomu dal i rozum“…

Petr Vaněk

ikona souboruŽádost o provedení revize památkové zóny + ikona souboruodpověď ministerstva kultury

Článek MF DNES


9.1.2013 15:24:40 | přečteno 1401x | Mgr. Petr Vaněk
 
Vysočina
banner zimak
imgp7339
Vysočina west
load