Ledeč nad Sázavou

Ledeč nad Sázavou
Aktuality Mapa webu

Vyhledávání

O městě

V krásném Posázaví, uprostřed krabatiny Českomoravské vrchoviny, rozložilo se po obou březích Sázavy město Ledeč nad Sázavou. Až do reorganizace v roce 1960 okresní město. Nyní, s přibližně pěti tisíci obyvateli, třetí největší město bývalého havlíčkobrodského okresu. Jméno města je zřejmě odvozeno od staroslovanského slova „ladina“, což znamená krajinu ležící ladem, možná je i verze od slova „léč“, to jest líčit na zvěř v lesích. Do roku 1921 se město jmenovalo Ledeč, rozšířený název Ledeč nad Sázavou měl usnadnit poštovní služby.ledec, obrázek se otevře v novém okně

Město má tisíciletou historii, jeho základem zřejmě byla tvrz na místě nynějšího hradu. První písemná zmínka je z 12. století, kdy se uvádí vladyka z Ledče. Město i kraj má také bohatou husitskou tradici, o čemž svědčí řada dokladů, včetně nedaleké obce Bojiště. Za celá další století se na zdejším panství vystřídala řada významných i méně známých rodů. Z nich je třeba zvlášť připomenout rod Ledečských z Říčan, který se velkou měrou zasloužil o přidělení městského znaku a rovněž o přidělení městských práv v polovině 16. století.

Významným počinem pro město byla stavba dráhy z počátku 20. století. Znamenala hospodářský i společenský rozvoj Ledče i jejího širokého okolí.

Po roce 1918 převzal moc stát a Ledeč n. S. se v různých obměnách stala přirozeným správním centrem poměrně velkého území.

Dalším významným mezníkem pro město byla stavba strojírenského podniku v roce 1949. V té době zažívá Ledeč největší rozmach, počet obyvatel přesahuje až číslo sedm tisíc, město se rozrůstá o nová sídliště bytových i rodinných domů. Tento vrchol nastal v devadesátých letech minulého století, kdy se nosný podnik Kovofiniš rozpadl na řadu menších, soukromých divizí a firem. Naštěstí tento přerod nebyl nijak dramatický a město se brzy stabilizovalo do dnešní podoby.

Ledeč n. S. svým obyvatelům zajišťuje standardní komfort v oblasti státní správy, školství, sportu i kultury. Také návštěvníkům má jistě co nabídnou. Romantická krajina při známé řece Sázavě, historické i kulturní památky, možnost rekreačního sportu, dobrého ubytování i pohostinských služeb. I z těchto důvodů lze jistě Ledeč nad Sázavou zařadit do prominentní společnosti posázavských měst.

29.3.2011 14:52:42 | přečteno 26777x | tana
 
Vysočina
banner zimak
imgp7339
Vysočina west
load