Ledeč nad Sázavou

Ledeč nad Sázavou
Aktuality Mapa webu

Vyhledávání

Symboly města

Znak Města Ledče nad Sázavou

znak, obrázek se otevře v novém okně

Na přímluvu pánů Ledečských z Říčan, potvrdil císař Ferdinand 1. Habsburský městu Ledči v roce 1562 znak.

V červeném štítu jsou tři stříbrné leknínové lístky uprostřed spojené, takže dva směřují k rohům a jeden k patě štítu. Nad štítem je turnajský helm se zlatou korunkou a s červenostříbrnými pokrývadly. Nad korunkou jsou dvě rozložená červená křídla a mezi nimi opět stříbrný leknínový trojlist.NEJSTARŠÍ ZNAK small j, obrázek se otevře v novém okně

Nejstarší vyobrazení znaku města je v dě­kanském kostele sv. Petra a Pavla z roku 1554, i když je barevně odlišné.

V roce 1995 byla pro potřeby městského úřadu zrekonstruována budova číslo 7 na Husově náměstí a bylo rozhodnuto, že v tympanonu budovy bude umístěn znak města. Vytvořil ho akademický sochař František Kovařík ze Svratky. Tento znak byl vytvořen podle grafických předloh, které se v průběhu času měnily, tvarově i barevně, až k dnešní podobě. Na základě těchto materiálů a požadavků architekta i investora na velikost, ma­teriál i umístění byl vytvořen model znaku, ten pak byl odlitý do sklolaminátu a povrchově upraven akrylátovými laky a zlatem.

 

 

Prapor města Ledeč nad Sázavou

prapor, obrázek se otevře v novém okně

Téměř pět století užívalo město Ledeč nad Sázavou jen svůj znak, časem upravený erb rodu pánů Ledečských z Říčan. Teprve na konci minulého století se stalo jakousi módou zdobit města i prapory. Tato potřeba zřejmě vznikla v souvislosti s otevřením hranic směrem na západ, kde je běžným zvykem zdobit radnice i městské události různými, bohatě zdobenými, městskými i zemskými prapory. I v Ledči vznikla tato potřeba a zřejmě důležitým „startovacím“ momentem byla návštěva prezidenta republiky Václava Havla 25. června 1997 (historicky první prezidentská návštěva ve městě). Z iniciativy tehdejšího vedení radnice, pánů Jana Hálka a Karla Urbana, začala složitá jednání s odborníky-heraldiky i Parlamentem ČR. Úkolu se ujal PhDr. Zbyšek Svoboda, který společně s výtvarníky připravil celkem deset návrhů ledečského praporu. Anketou Ledečáků byl schválen prapor, který má následující popis:

Využití obecné figury – leknínového trojlistu – na červeném poli, doplněném lomeným pruhem v podobě písmena „L“ – Ledeč. Tento lomený pruh je možné zároveň považovat za znázornění zákrutu řeky Sázavy ve městě.

Prapor v této podobě byl Ledči nad Sázavou oficiálně schválen v Poslanecké sněmovně PČR 19. května 1998. 4. června 1998 převzal zástupce starosty pan Karel Urban  z rukou předsedy Poslanecké sněmovny Miloše Zemana dekret, na jehož základě Město Ledeč nad Sázavou smí užívat svůj prapor.

Od té doby zdobí tento prapor naší radnici při státních svátcích i dalších slavnostních příležitostech, stejně tak je součástí stálé výzdoby zdejší obřadní místnosti.

18.4.2011 9:56:41 | přečteno 18151x | Ing. Michal Ptáčník
 
Vysočina
banner zimak
imgp7339
Vysočina west
load