Šťastný smolař

To je totiž název nové pohádky brněnské televize, jejíž část se natáčela právě na obou nádvořích našeho hradu. Jak už to tak bývá, horní nádvoří bylo určeno pro vyšší vrstvy (náměstíčko s obchůdky), zatímco dolní nádvoří bylo kulisou pro chudinu s improvizovanými příbytky pro plebs i domácí zvířata. Chmurný ráz této části korunovala „rakvárna“.

Náhodní návštěvníci měli možnost obdivovat umění dekoratérů, kteří z těch nejjednodušších materiálů dovedou vytvořit opravdové divy. Mnohé z dekorací by se docela hodily do zdejších hradních prostor i nastálo (třeba „ramenaté“ pouliční lampy).

Pohádku prý uvidíme až o Vánocích příštího roku, ale věřím, že bude hezká a zařadí se do fondu vánočních nezbytností českých diváků. Režisér Jiří Strach, herci Josef Somr, Ivan Trojan, Miroslav Táborský, Ondřej Vetchý a další jsou zárukou kvality. Velkou příležitost přiřadit se k těmto uznávaným hercům má i hlavní představitel této pohádky Filip Cíl.

V těchto dnech se na hradě všechno vrací do normálního provozu a věřme, že se tu návštěvníkům bude líbit i bez dobových dekorací. Dobré by bylo, aby měli stejné pocity jako herec Josef Somr (ve filmu obchodník s rakvemi), který se takto pochvalně vyjádřil o Ledči: „V Ledči jsem ještě nikdy nenatáčel, ale soukromě jsem tu byl několikrát. Je to krásné město, nemohu se na něj vynadívat“. 

Další informace naleznete na stránkách společnosti Hrad Ledeč nad Sázavou s.r.o.